Instruktážní metodické cvičení 27.10. a 28.10.2017

Instruktážní metodické cvičení v plošném vyhledávání aneb výcvik záchranných psů a psovodů ve spolupráci s jednotkami IZS – 27. – 28. 10. 2017

Dva dny zážitků, 24 hodin práce, 1440 minut vyhledávání, štěkání a 86 400 vteřin zábavy takové bylo Instruktážní metodické cvičení v plošném vyhledávání, které se uskutečnilo v Loukově dne 27. 10. 2017 a 28. 10. 2017, nedaleko Bystřice pod Hostýnem, pod záštitou Záchranného kynologického týmu ČR z.s. ve spolupráci s Kynologickým klubem Loukov, s Obecním Úřadem Loukov/Libosváry, Sboru dobrovolných hasičů Loukov, Sboru dobrovolných hasičů Chvalčov, Sboru dobrovolných hasičů Rychlov/Bystřice pod Hostýnem a s profesionálním Rescue týmem Hostýn.

Cvičení započalo v odpoledních hodinách přednáškou, kterou vedli členové Záchranného kynologické týmu ČR z.s. s patřičným pedagogickým vzděláním. Přednáška byla zaměřena na práci psa záchranáře, na užitečnost psa v terénu při vyhledávání osob pohřešovaných, zavalených v troskách, lavinách či osob utonulých, byla směřována jako osvěta pro hasičské sbory, které pozvání na cvičení přijali a dorazili.

Následně se hasičské sbory spolu se „ záchranáři se psy“ přemístili na Kynologické cvičiště obce Loukov, kde ve vymezeném lesním porostu bylo zahájeno záchranné cvičení. V prostoru lesa byli umístěni tři figuranti, kteří byli schování do listí, větví, pro jejich komfort byli opatřeni spacákem. Týmy sestavené ze psa jeho psovoda, hasičského doprovodu měly za úkol v co nejkratším čase nalézt všechny tři pohřešované osoby. Týmy byly materiálně vybavené, vysílačkami, gps navigací se zakreslenou prohledávanou plochou. Toto cvičení probíhalo od 18:00 do 23:00, cvičení mělo ukázat efektivnost práce psa za tmy ve spolupráci s hasiči, stejně tak bylo vedeno cvičení i následující den, respektive od 8:30 – 15:00 hodin. Terén noční i denní byl náročný, neboť počasí bylo velmi chladné, místy deštivé, avšak psovodi, hasičské sbory, figuranti byli připraveni a tuto modelovou situaci, která může nastat kdykoli, zvládli velmi dobře.  Všichni figuranti byli nakonec zachráněni, psi byli náležitě odměněni.

Psi psovodů byli dobře připraveni, v týmech byli jak profesionální psi, tak psi středně pokročilí. Zastoupení v plemenech psů bylo různé od německého ovčáka, československého vlčáka, kelpie, zlatého retrívra, maďarského ohaře, novofundlandského psa, australského ovčáka a border kolie. Každý pes předvedl skvělý výkon při hledání pohřešovaných osob, kterými byli hasiči dobrovolných spolků, tito tak měli možnost se aktivně zapojit do cvičení záchranných psů a mohli shlédnout práci psa záchranáře jak na úrovni začátečníka, středně pokročilých a pokročilých profesionálů, neboť součástí tohoto instruktážního cvičení probíhalo zároveň výcvik mladých psů a psovodů, tito psi a jejich psovodi měli tak jedinečnou příležitost si vyzkoušet práci v reálném prostředí.

Nejen členové ZKT ČR z.s. se aktivně zapojili do organizace a do hladkého průběhu celého cvičení, všem patří poděkování za ochotu účastnit se a vůbec ochotu spolupracovat. Poděkování patří hasičům, Rescue teamu Hostýnské vrchy, členům ZKT ČR, dále ostatním účastníkům Staňce, Marcele, Pavle, Dianě, Ivet, Karolíně, dále ostatním pomocníkům Natálie za vedení bufetu, Báře, Nikole, Martě za figurování, fotografce Dance a samozřejmě patří poděkování a velká klobása našim psům další ….

Cvičení bylo náročné, podmínky tvrdé, účastníci skvělí!!! Doufáme, že splnilo u všech očekávání, a že se brzy setkáme na dalším praktickém cvičení či závodě.

Děkujeme obci Loukov a Libosváry:

Na cvičení se účastnili:

     

Fotografie:

Comments are closed.